Časté problémy při kojení
Stejně jako mnoho jiných oblastí mateřství může i kojení vést k nejrůznějším problémům, které se většinou dají poměrně snadno vyřešit. Zde je několik problémů, se kterými se můžete setkat.
MASTITIDA
Mastitida je infekce, která zahrnuje zánět prsní tkáně, k němuž může dojít, když se prs dostatečně neodvodňuje. Bakterie z kůže nebo z úst dítěte se mohou dostat přes bradavku nebo mlékovod a způsobit vám bolest prsu a příznaky podobné chřipce, jako je horečka a únava.
Pokud se u vás tyto příznaky objeví, okamžitě zavolejte svého lékaře, který stanoví diagnózu a pravděpodobně vám předepíše perorální antibiotika. Ačkoli pro prevenci nemůžete udělat příliš mnoho, péče o váš imunitní systém v podobě dostatku spánku a zdravé stravy vám může pomoci chránit se před infekcí obecně.
POPRASKANÉ BRADAVKY
Bolest bradavek z bolavých a popraskaných bradavek je bohužel poměrně běžnou součástí kojení. Může se však zhoršit nesprávným přisátím nebo polohováním, proto dvakrát zkontrolujte, zda se vaše dítě přisává k bradavce i k dvorci. Ke zmírnění bolesti bradavek můžete použít různé výrobky, jako je lanolinový olej, chladivé polštářky na bradavky a různé krémy a balzámy.
PLÍSNĚ (KVASINKY)
Plísně, nazývané také kandidóza nebo kvasinková infekce, se může objevit v ústech vašeho dítěte nebo v prsou. Mezi příznaky patří růžové, pálivé a krupičkovité bradavky a také ostrá, vystřelující bolest v prsu při přisátí. Léčba je poměrně jednoduchá a zahrnuje antimykotické krémy. I když se tomu někdy také nelze vyhnout, může pomoci mytí rukou a konzumace probiotik.
UCPANÉ KANÁLKY
Když se mléko ucpe v mlékovodu, může se vám na bradavce vytvořit bolestivá červená bulka. Masáže, teplé sprchy a teplé obklady mohou bolest zmírnit, ale jediným řešením, aby zmizela, je pokračovat v kojení. Tok mléka nakonec kanálek uvolní.
DÍTĚ JE PŘI KOJENÍ NEKLIDNÉ
Není nijak neobvyklé, že jsou děti během kojení nervózní. Neklid je obzvláště častý u dětí ve věku přibližně 6-8 týdnů, ale může se objevit v jakémkoli věku, často bez jakéhokoli důvodu k obavám.
Příčin neklidu u prsu může být celá řada. Pokud dítě prochází růstovým spurtem, často se u něj projevuje vztekání. Stejně tak může být kojení opakovaně přerušováno, pokud je dítě rozptylováno okolím, zejména pokud prochází určitou fází vývoje.
BOJKOT KOJENÍ
Bojkot kojení je situace, kdy dítě náhle a prudce přestane kojit. Odmítne mléko nebo se k prsu vůbec nepřisaje.
Pamatujte, že bojkot kojení není případ, kdy se dítě odtahuje nebo se rozkojí uprostřed kojení. Spíše se jedná o úplné odmítnutí kojení..
Jak ale rozeznat bojkot kojení od samoodstavení? Pokud je vaše dítě ještě malé a jeví známky celkového stresu, znamená to, že se samo neodstavuje. Děti do dvou let se samy odstaví jen velmi zřídka.
A pravděpodobně uvidíte, že vaše dítě vykazuje známky vztekání a celkové nešťastnosti, které jsou způsobeny tím, že se nekojí.
Je velmi vzácné, aby se bojkot kojení objevil dříve, než jsou dítěti 3 měsíce. Může být způsoben celou řadou různých faktorů, a to jak emocionálních, tak fyzických. Patří mezi ně například prořezávání zubů, nadměrná stimulace v jejich okolí, pocit frustrace z malého množství mléka nebo rychlého toku mléka nebo obecně cokoli, co by mohlo kojení znepříjemnit (například bolest ucha nebo nemoc ruka noha a ústa).
Bojkot kojení může být frustrující pro vás i vaše dítě a může být způsoben různými fyzickými nebo emocionálními okolnostmi. Bojkot kojení je však obvykle dočasný a neznamená, že vaše cesta ke kojení končí. Po několika dnech (nebo dokonce týdnech) a s trochou dalšího přemlouvání a podpory se pravděpodobně vy i vaše dítě vrátíte ke kojení jako obvykle!
Líbil se vám tento článek? Stáhněte si náš kompletní e-book zdarma: Kojení - Průvodce pro novopečené matky.