Doprava ZDARMA po ČR pro objednávky nad 2 500 Kč na výdejní místa PPL, nad 3 500 Kč doručení na adresu a zásilky na Slovensko.

Vyhledání psychické pomoci v těhotenství a po porodu

Řada zdravotnických pracovníků má ideální předpoklady k tomu, aby rozpoznala, kdy může maminka potřebovat podporu v oblasti duševního zdraví (praktický lékař, porodní asistentka nebo gynekolog/ porodník). Případně si vy, váš partner nebo rodina můžete uvědomit, že něco není úplně v pořádku (např. pokud je pro vás obtížné zvládnout den za dnem).

Pro většinu duševních poruch existuje účinná léčba.

PORADENSTVÍ 

Poradenství může být skvělým způsobem, jak se otevřít v bezpečném prostoru v soukromí nebo ve skupině. Může být dokonce prospěšné zapojit do některých sezení i svého partnera nebo zvážit párovou terapii:

Kognitivně-behaviorální terapie (KBT) učí lidi měnit negativní myšlenky, které jsou často základem deprese a úzkosti, a zpochybňovat tyto myšlenky, aby změnili způsob, jakým reagují na určité situace. Behaviorální přístupy představují způsoby, jak zvýšit příjemné aktivity. Učí se také zvládání stresu a relaxačním dovednostem.

Interpersonální psychoterapie (IPT) pomáhá lidem najít nové způsoby, jak vycházet s druhými lidmi a jak řešit ztráty, změny a konflikty ve vztazích, aby se snížil dopad deprese a úzkosti.

Zkuste oslovit podpůrné organizace pro maminky, kterým do života vstoupily psychické obtíže v těhotenství nebo v období po porodu. Spolek Úsměv mámy, který se věnuje osvětovým aktivitám, organizuje svépomocné podpůrné skupiny v různých městech, propojuje ženy se zkušeností a snaží se vyjednávat o lepší systémové péči. V roce 2020 otevřeli vlastní centrum v Praze.

LÉKY 

Léky mohou skutečně pomoci dostat vaši duševní pohodu zpět do normálu. Účinek antidepresiv bude pravděpodobně trvat několik týdnů, bude vyžadovat vaše dlouhodobé nasazení a můžete pociťovat některé vedlejší účinky. Možná také budete muset vyzkoušet více typů léků, abyste našli ten, který je pro vás nejlepší. V tomto období velmi doporučujeme hovorovou terapii, jako jsou výše uvedené možnosti.

Svěřte se se svými obavami a úzkostmi ohledně léků, pokud máte obavy, jak a zda budou mít vliv na vaše dítě v děloze nebo prostřednictvím mateřského mléka.

FYZICKÁ PODPORA RODIČŮ

Užitečná může být také fyzická podpora rodičů, abyste si mohli dopřát čas na péči o sebe a odpočinek. To může v závislosti na situaci vypadat velmi různě. Pro některé to může být hlídání dětí, aby si maminka mohla odpočinout nebo se osprchovat, uspořádat večerní rande nebo se prostě jen cítit opět jako dospělá osoba namísto stroje na mléko a mazlení 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Může to vypadat jako úklid, vaření, nákup potravin nebo dokonce skutečné kurzy rodičovství.

SVÉPOMOCNÉ PŘÍSTUPY 

Mnoho žen nachází útěchu v aktivitách, jako je jóga, cvičení a meditace. Pokud se cítíte vystresovaná nebo přetížená, může vám pomoci, když si promluvíte s přítelem, členem rodiny nebo věřícím.

Psychická pomoc v těhotenství a po porodu

VZDĚLÁVÁNÍ

Vzdělávání a informovanost o vlastním stavu; čím více toho víte, tím více víte, na co se zaměřit. Účast na předporodních kurzech vám umožní aktivně se zapojit do vaší cesty těhotenstvím a mateřstvím.

Přijetí podpory

Mnoho žen se potýká s vysokými nároky na mateřství. Samotná povaha duševních stavů, jako je pocit izolace, odloučenosti nebo neorganizovanosti, může být překážkou pro vyhledání podpory.

Podpora ze strany rodiny a přátel může být pro mnoho žen, které se potýkají s perinatálními duševními poruchami, přínosná. Některým lidem tato dodatečná praktická nebo emocionální podpora stačí k tomu, aby se vydaly na cestu k zotavení, zejména pokud jsou jejich příznaky deprese a/nebo úzkosti mírné. Praktická domácí podpora ze strany rodiny, přátel, a dokonce i sousedů, jako je vaření, úklid a péče o dítě (nebo případné starší děti), vás může zbavit určitého tlaku, zatímco si budete zvykat na život s novým dítětem. Účastněte se herních skupin, abyste se s miminkem socializovali a navázali kontakty s novými rodiči v podobné situaci!

Umožněte svému partnerovi, aby se aktivně účastnil vaší cesty těhotenstvím a mateřstvím. Zvažte následující možnosti:

  • Povzbuzujte svého partnera v jeho rodičovské roli a pozvěte ho, aby s vámi navštěvoval schůzky nebo skupiny.
  • Děti se přizpůsobují různým způsobům, takže nevadí, když váš partner dělá věci jinak.
  • Větší zapojení zvyšuje sebedůvěru a pomáhá budovat pevný vztah s miminkem (a zároveň z vás sejme určitý tlak).
  • Dělte se s partnerem o domácí práce v co největší míře.
  • Nezapomeňte, že oba budete potřebovat "volno", od sebe i od miminka.

Pamatujte si...

Přizpůsobení se rodičovství může chvíli trvat. Neexistuje žádný "správný" způsob rodičovství a nebuďte na sebe přísní. Važte si své rodičovské role - je to velmi důležitá práce. Snažte se nesrovnávat s ostatními, raději co nejdříve vyhledejte podporu.

Líbil se vám tento článek? Stáhněte si náš kompletní e-book zdarma: Průvodce duševním zdravím v těhotenství i po něm.