Doprava ZDARMA po ČR pro objednávky nad 2 500 Kč na výdejní místa, nad 3 500 Kč doručení na adresu a zásilky na Slovensko.

Co je mikrobem pokožky a proč se o něj starat již od narození?

Tak jako má každý z nás unikátní otisky prstů, má na povrchu pokožky i unikátní ekosystém neboli mikrobiom, jenž chrání pokožku před škodlivými vlivy. Pokud je tento ekosystém oslabený, dochází k projevům podráždění, citlivosti, vyrážkám a ekzémům.

CO JE MIKROBIOM POKOŽKY?

9_1Kůže je náš největší orgán, který působí jako komplexní primární bariéra. Je však také hostitelem pro obrovské množství různorodých mikroorganismů neboli mikrobioty, jako jsou bakterie, houby, viry a protozoa, které společně vytvářejí kožní mikrobiom.

Každý člověk má unikátní složení mikrobioty, které závisí na našich genech, způsobu porodu, stravě, prostředí i životním stylu.

Na 1cm2 kůže se nachází zhruba miliarda mikrobů.  

 

PROČ JE ROLE MIKROBIOMU POKOŽKY TAK DŮLEŽITÁ?

10_1Mikrobiom pokožky se začíná vyvíjet bezprostředně po narození. Před narozením jsme téměř „bezmikrobní“, k prvnímu setkání s mikroby dochází až během porodu. Od toho se pak mimo jiné odvíjí také obranyschopnost miminka.

Složení naší mikrobioty, stejně jako náš mikrobiom, se utváří a stabilizuje do tří let věku. Toto období je klíčové pro nastavení imunitního systému.

Kožní mikrobiota je součástí imunitního systému, úzce s ním komunikuje.
 
 
Mikrobiom pokožky, jeho role a vztah k imunitnímu systému:
 
Jednotlivé části mikrobiomu jsou propojené s imunitním systémem prostřednictvím tzv. mezibuněčného dialogu. (A) Imunitní systém tak může být posílen tím, že mikrobiom navýší počty dobrých bakterií, které omezuje přemnožení potenciálních patogenů, anebo také tím, že mikrobiom vyprodukuje určitá antibiotika, jako je lugdunin (C). Mikrobiotická samočinná rovnováha je závislá na produkci antimikrobiálních peptidů (AMP) jak samotnými bakteriemi, tak hostitelskými buňkami, jako jsou keratinocyty a sebocyty (B, D).
 

11

JAKÝ JE VÝZNAM ROVNOVÁHY MIKROBIOMU POKOŽKY?

Správně vyvážený mikrobiom vytváří na kůži prostředí, které naše tělo chrání před patogeny, jakožto původci nejrůznějších nemocí. Proto má udržování rovnováhy mikrobiomu pro zdravou kůži velký význam.

Ochranné prostředí kožního mikrobiomu je neustále narušováno různými vnějšími vlivy jako je například UV záření, znečištěné ovzduší, nadměrné mytí, změna pH pokožky způsobená například používáním nevhodných výrobků pro péči o pokožku atd. Tyto vnější faktory společně s vnitřními, ovlivňují nejen zachování celkové integrity kůže, ale také hlavní funkce mikrobiomu, kterou je ochrana před potenciálními patogeny i klimatickými změnami. A právě udržování mikrobiomu v rovnováze pomáhá chránit pokožku před těmito nepříznivými vlivy.

Je stejně důležité obnovit rovnováhu mikrobiomu, který hraje důležitou roli v obou případech, při zdravé kůži i v nemoci.

Faktory ovlivňující složení a funkci mikrobioty lidské kůže a její funkce:

 

12

JAK UDRŽET MIKROBIOM POKOŽKY V ROVNOVÁZE?

K prevenci a ochraně před různými kožními problémy je efektivní praxí používání topických produktů, které pomáhají udržovat optimální rovnováhu kožního mikrobiomu.

V kii-baa® organic vyvinuli jedinečnou přírodní dětskou péči, která pomáhá udržet správnou funkci kožního mikrobiomu a podporovat tak přirozený vývoj a odolnost zdravé dětské pokožky již od narození.

Unikátní obsah probiotik a prebiotik, spolu s mandlovým proteinem přispívají k posílení přirozené obranyschopnosti pokožky.

Obsažené pečující bio oleje lisované za studena vytváří na pokožce lehký ochranný film, zvláčňují a dodávají pokožce potřebné živiny. Šetrné složení mycího gelu a šamponu založené na mycích složkách z kokosového oleje pokožku nijak nedráždí ani nevysušuje.

Všechny produkty obsahují jen suroviny prvotřídní kvality, jsou bez parfemace a vyrobeny s ohledem na životní prostředí.

Mikrobiom pokožky je klíčovým prvkem našeho zdraví a pohody. Péče o něj od narození může mít dlouhodobé výhody pro zdraví a pohodu našich dětí. V "Made for Moms" nabízíme řadu produktů, které jsou navrženy tak, aby podporovaly a chránily mikrobiom pokožky vašeho miminka.