Krémová ovesná kaše by Tereza Havlínová
První dílek z naší dlouhodobé spolupráce s nutriční terapeutkou Terezou Havlínovou je tady. Tahle jemná ovesná kaše se stane vaším snídaňovým favoritem. To vám můžeme zaručit.
Rozmačkaný banán ji krásně osladí a postará se o krémovou konzistenci.
Suroviny na dvě porce:
- 100 g vloček (porci si přizpůsobte podle svých zvyklostí, potřeb a cílů)
- 1 zralý banán
- voda/mléko/rostlinný nápoj podle potřeby
- 1 vrchovatá lžička strouhaného kokosu
- 1 vrchovatá lžička mletého lněného semínka
- 150 g tvarohu
+ na ozdobu: ovoce, oříšky nebo oříškové máslo, čokoláda
Postup:
Do hrnce nasypte vločky, zalijte tekutinou tak, aby přesahovala cca centimetr nad ně a začněte pomalu vařit. Až kaše začne pobublávat, přidejte i rozmačkaný banán, kokos a mleté lněné semínko.
Vařte do požadované konzistence. Záleží, jestli máte kaši rádi řidší nebo hustší.. Aby nechyběly bílkoviny, přidejte tvaroh a ještě společně prohřejte.
Rozdělte do misek a nakonec ozdobte vším, co máte rádi.
TIP: ovesná kaše je snídaňovou stálicí mnohých z vás. Je snadná na přípravu a neskutečně variabilní.
Přesto ale lze při jejím sestavování udělat zásadní chybu. Jakou? Tím rozdílem, který obvykle není navenek vidět, je nedostatek bílkovin. To, že kaši připravíte z mléka bohužel nestačí. Bílkoviny je třeba doplnit. Jinak taková snídaně nezasytí a po hodině budete chtít sníst i nohu od stolu, jaký budete mít hlad.
Nabízí se několik možností:
- Možností, která se nabízí jako první, je přidání tvarohu, jogurtu nebo Skyru. Ty můžete zamíchat do kaše nebo jimi kaši ozdobit.
- Dalším tipem je přidání do tuha vyšlehaného bílku. Kaše pak má neskutečně nadýchanou konzistenci. Pozor: žloutky rozhodně není třeba vyhazovat. Některé e-shopy se zdravou a sportovní výživou nabízí sušené bílky, které lze po přidání malého množství vody vyšlehat do sněhu.
- A co dál? Pokud máte a používáte, přidat syrovátkový (nebo jiný protein v množství 10 - 15 g. Protein přimícháte na závěr a už nevaříte, jinak by se mohl srazit. Navíc kaši dochutí a osladí.
Autorka článku: Tereza Havlínová (expertka na výživu a nutriční specialistka).