Doprava ZDARMA po ČR pro objednávky nad 2 500 Kč na výdejní místa, nad 3 500 Kč doručení na adresu a zásilky na Slovensko.

Novinky

Poporodní období a kojení – vliv na oblast vulvy a vaginy - Mudr. Táňa Glosová

Poporodní období a kojení – vliv na oblast vulvy a vaginy - Mudr. Táňa Glosová

Porod dítěte je významnou událostí v životě ženy

Měsíce se na něj připravuje, zajímá se, jak to bude probíhat a co může udělat pro jeho zdárný průběh. Je také plná obav, aby všechno dobře dopadlo a jak zvládne novou roli matky. Některé ženy jsou překvapené, jak velký zlom v dosavadním životě je narození dítěte. Po porodu mají plno starostí s péčí o něj a mají tendenci zapomínat, že se musí starat také o sebe.

Jejich tělo prochází změnami, které mohou být nepříjemné. Patří mezi ně bolesti ze zavinování dělohy, očistky, únava, bolest v místě porodního poranění nebo v jizvě po císařském řezu. Problémy mohou být i s kojením. To se nedaří, je bolestivé, vznikají trhliny bradavek nebo záněty prsu.

Význam kojení pro zdravý fyzický i mentální vývoj novorozence a kojence je vyzdvihován, žena se může cítit ve stresu, pokud kojení nejde, a mít pocit, že dítěti není schopna dávat to nejlepší, co potřebuje. To dále zvyšuje její napětí. K únavě z přerušovaného spánku se mohou přidat i úzkosti a nepříjemné myšlenky, které celkovou pohodu a spánek dále narušují. Tlak na to, být dobrou mámou, příval informací a rad, jak se o dítě starat co nejlépe, a nedůvěra ve vlastní přirozenou intuici mohou vést k pocitům selhání. Je proto důležité, aby se žena v poporodním období nepřestávala zajímat sama o sebe a o svou fyzickou a psychickou pohodu. Aby si uměla říct o pomoc, našla si čas i pro sebe, a uvědomila si, že dobrou mámou bude, když se bude cítit dobře.

Správná péče o intimní oblast po porodu a v době kojení

K pocitu pohody přispívá i správná péče o intimní oblast. Týká se to samozřejmě péče o porodní poranění, zvlášť když bylo chirurgicky ošetřováno, ale i péče o vulvu u žen, které porodily vaginálně a žádné poranění nemají. I ony mohou pociťovat nepříjemné vjemy z podráždění. Dokonce i ženy po císařském řezu, protože i jim odcházejí očistky, které jsou živnou půdou pro bakterie. Poporodní období tedy vyžaduje zvýšenou hygienu této oblasti. Dodržování doporučení stanovených lékařem nebo porodní asistentkou a pravidelné mytí vlažnou vodou a vhodnou kosmetikou je prevencí vzniku abnormálních stavů v šestinedělí. Může jít o záněty zevního genitálu, močových cest, komplikovaná hojení ran, záněty v pochvě a/nebo přímo o zánět dělohy, který může mít závažný průběh vyžadující celkovou léčbu antibiotiky. Nepříjemné mohou být i zevní hemoroidy, zhoršené těhotenstvím a průběhem porodu. I ty vyžadují zvláštní péči.

těhotenství a po porodu

K náchylnosti k potížím v intimní oblasti vedou i poporodní hormonální změny, zejména u kojících

Hladina estrogenů je snížená, vysoká je naopak hladina prolaktinu. Hormonální změny v oblasti pochvy a vulvy související s kojením trvají po celou dobu kojení, i když s klesající frekvencí kojení a prodlužující se dobou od porodu, se původní stav postupně vrací. Narušovat mohou i sexuální život. Jednak často dochází k poklesu libida, což je dáno kombinací hormonálních změn a zvýšeného zaměření na dítě i únavou z něj. Negativně však působí i zvýšená suchost pochvy a nedostatečná lubrikace v průběhu pohlavního styku. Ten může být vnímán dokonce jako nepříjemný. Proto je po porodu a během kojení namístě věnovat péči výběru kosmetických přípravků, které nejsou iritující, nevysušují a nenarušují přirozenou kožní bariéru. Vhodná je kosmetika na olejové bázi s obsahem čistě přírodních složek.

Každé ženě může vyhovovat něco jiného, proto je dobré kosmetické přípravky vyzkoušet a používat ten, který nejlépe „sedí“. Bonusem pro dobrý pocit může být i příjemná vůně vybraného produktu. Pokud tato opatření nevedou ke zlepšení, je vhodné kontaktovat lékaře, který doporučí vhodnou léčbu.

Autorka článku: Mudr. Táňa Glosová

MUDr. Táňa Glosová vystudovala 2.LF UK a od roku 2004 pracuje v oboru gynekologie-porodnictví. Má zkušenosti z velkých pražských klinik (Motol, Bulovka), i z regionální nemocnice Příbram. Pracovala také na klinice reprodukčního zdraví v Londýně. V současné době pracuje na Poliklinice I.P.Pavlova v gynekologické ambulanci. Zaměřuje se na podporu přirozeného porodu a za základ kvalitní péče považuje zájem o pacienta a dobrou komunikaci. Pracuje také jako odborný poradce pro televize a pravidelně přispívá do médií rozhovory a články pro širokou veřejnost. V péči o gynekologické pacientky čerpá i z vlastních zkušeností trojnásobné mámy.

Klíčové přírodní složky pro úlevu od stresu

Klíčové přírodní složky pro úlevu od stresu

Nepodceňujte sílu výživy při zmírňování stresu a zlepšení psychického zdraví.

V našem rychlém a náročném světě se stres stal téměř nevyhnutelným společníkem. Tlak každodenního života, práce a osobních povinností se může podepsat na naší duševní pohodě.

Přestože existují různé způsoby, jak stres zvládat, základem pro to, abyste se cítili co nejlépe, je zařazení přírodních složek do vaší každodenní rutiny.

5 přírodních ingrediencí pro úlevu od stresu

Značka NAYDAYA spolupracuje s odborníky na výživu, aby odhalili nejúčinnější přírodní složky pro podporu úlevy od stresu a dobré pohody.

Pojďme prozkoumat pět z nich:

 1. Hořčík: Hořčík, známý jako „relaxační minerál“, hraje klíčovou roli ve více než 300 biochemických reakcích v těle, včetně funkce svalů a nervů. Je důležitou součástí tvorby serotoninu, neurotransmiteru, který přispívá k pocitu pohody a štěstí. Hořčík pomáhá regulovat stresovou reakci organismu tím, že podporuje relaxaci a snižuje úzkost.
 2. Ashwagandha: Adaptogenní bylina, která má kořeny v tradiční ájurvédské medicíně a která si získala oblibu díky svým antistresovým vlastnostem. Tento adaptogen pomáhá tělu přizpůsobit se stresorům, podporuje rovnováhu a odolnost. Bylo prokázáno, že ašvaganda snižuje hladinu kortizolu, hormonu spojeného se stresem, a zlepšuje reakci organismu na podněty vyvolávající stres.
 3. L-theanin: L-theanin je aminokyselina, která se přirozeně nachází v čajových lístcích a je známá svými uklidňujícími účinky. Podporuje uvolnění, aniž by vyvolávala ospalost, a je tak vynikající volbou pro zvládání stresu bez ohrožení soustředění. L-theanin zvyšuje tvorbu alfa vln v mozku, které jsou spojeny se stavem bdělé relaxace.
 4. Vitamin B12: Vitamin B12 je nezbytnou živinou pro celkové zdraví a hraje klíčovou roli při tvorbě neurotransmiterů, včetně serotoninu a dopaminu. Dostatečná hladina těchto neurotransmiterů přispívá ke stabilitě nálady a zvládání stresu. Nedostatek B12 je spojován s příznaky, jako je únava a podrážděnost, což zdůrazňuje jeho význam pro udržení duševní pohody.
 5. Chrom: stopový minerál, který hraje klíčovou roli při regulaci hladiny cukru v krvi. Kolísání hladiny cukru v krvi může přispívat k výkyvům nálad a zvýšenému stresu. Tím, že podporuje stabilní hladinu cukru v krvi, pomáhá chrom udržovat vyrovnanější emoční stav.

Naydaya Doplněk stravy Duševní zdraví, stres & spánek

Cílená formule pro zmírnění stresu obsahuje všechny výše uvedené složky a další úžasné rostlinné látky, které vám pomohou přirozeně se cítit co nejodolněji a nejklidněji.

Vyvinutý společně s odbornicí na výživu Shonou Wilkinsonovou pomáhá regulovat vaši reakci na stres, podporuje pohodu a spánek a zmírňuje napětí v těle.

Naydaya Doplněk stravy Menopauza

Úzkost je jedním z nejčastějších příznaků perimenopauzy a menopauzy. Proto jsme kromě naší cílené kapsle Duševní zdraví, stres & spánek vytvořili doplněk stravy Menopauza pro ty, kteří pociťují úzkost v menopauze, špatný spánek a další běžné příznaky.

 

Těhotenství – vliv na oblast vulvy a vaginy - Mudr. Táňa Glosová

Těhotenství – vliv na oblast vulvy a vaginy - Mudr. Táňa Glosová

Těhotenství jako významné a výjimečné období ženy 

Stejně jako ve většině vyspělých zemí světa je i v České republice běžné, že žena za život porodí jedno až dvě děti. Občas tři, málokdy už víc. Proto je těhotenství vnímané jako významné a výjimečné období, na jehož průběhu a výsledku velmi záleží. Některé ženy věnují svému těhotenství velkou pozornost a tráví studiem normálních a abnormálních projevů celé dny, zejména na internetu. Ten ale poskytuje ohromné množství informací, v nichž je někdy složité se vyznat, což zvlášť platí právě pro období těhotenství. Proto je třeba věnovat péči výběru zdroje informací a je třeba si uvědomit, že jen některé věci lze u těhotných z etických důvodů objektivně testovat.

Těhotenství se někdy označuje jako „jiný stav“. Ono se totiž skutečně o jiný stav jedná, protože v těle dochází k řadě změn, od nenápadných až po zcela zásadní. Některé změny mohou být vyjádřené natolik, že se jedná o poruchy, které mohou tělo matky ohrožovat. Zvlášť to platí v případech, kdy žena již před těhotenstvím nějakou nemocí trpěla. Těhotenské změny ve fyziologii lidského těla jsou pro organismus zatěžující a abnormality se mohou více projevovat. Platí to například u běžných civilizačních chorob, jakými jsou zvýšený krevní tlak, cukrovka, nadváha, zácpa, degenerativní změny kloubů nebo astma. Pro některé stavy může být těhotenství dokonce ohrožující. Patří sem některé srdeční vady, poruchy funkce jater a ledvin nebo endokrinologické choroby. Existují ale i nemoci, které se v těhotenství přechodně zlepšují. Mezi ně se řadí některé autoimunitní choroby. Po porodu se ale většinou vrací do původního stavu.

Specifika těhotenských trimestrů

Těhotenství je relativně dlouhé a jeho projevy se liší v různých jeho obdobích. Proto se v praxi rozděluje na tři trimestry. Každý trimestr má svá specifika a manifestují se v něm rozdílné potíže, i když některé mohou trvat po celou dobu těhotenství. V prvním trimestru dominuje únava a nevolnosti. Krvácení a bolesti v podbřišku mohou znamenat neprosperující těhotenství. Ve druhém trimestru bývá relativní klid a většina těhotných ho prožívá dobře. Ve třetím trimestru přicházejí typické potíže spojené s rostoucím břichem. Může se objevovat vyšší tlak, otoky, kontrakce, dušnost nebo poruchy spánku.      

těhotenství a po porodu      

Vulvární a vaginální potíže v těhotenství

Vulvární a vaginální potíže nejsou v těhotenství častější než v běžném stavu. Pochva je ale vystavena vysokým hladinám estrogenu a u citlivých žen se mohou projevovat častější kvasinkové záněty. Zejména ve třetím trimestru je dobré je cíleně léčit, protože poševní sliznice s přemnoženými kvasinkami je náchylnější k porodnímu poranění, které se hůř chirurgicky ošetřuje. Každý abnormální výtok v těhotenství by však měl být konzultován s gynekologem. Jednak může jít o předčasný odtok plodové vody, ale i o projev sexuálně přenosné choroby, například ureaplazmatické, mykoplazmatické nebo chlamydiové infekce. Ty vyžadují léčbu antibiotiky, protože zvyšují riziko předčasného porodu. Banální ale nejsou ani běžné bakteriální záněty pochvy nebo prosté dysmikrobie. Léčí se buď lokálními antibiotiky, nebo přípravky na úpravu poševního prostředí. Zvláštní význam má užívání probiotik v těhotenství. Probiotika upravují střevní a vaginální mikrofloru a podporují celkovou imunitu. V posledním desetileté se objevila řada studií, které potvrzují příznivý vliv správného mateřského mikrobiomu na stav plodu, který může přervávat i v poporodním období.

Význam má i výběr intimní kosmetiky. Ovlivňuje celkový komfort a dobrý pocit. Vhodnější jsou nevysušující přípravky na olejové bázi s přírodními složkami a právě obsahem probiotik či prebiotik. Pomáhají udržovat zdravé prostředí. Bonusem může být příjemná vůně a vědomí, že jde o čistě přírodní složky, které nejsou zatěžující pro organismus ženy a plodu. Jsou vhodnou volbou pro ženy, které se chtějí v těhotenství cítit dobře.

Autorka článku: Mudr. Táňa Glosová

MUDr. Táňa Glosová vystudovala 2.LF UK a od roku 2004 pracuje v oboru gynekologie-porodnictví. Má zkušenosti z velkých pražských klinik (Motol, Bulovka), i z regionální nemocnice Příbram. Pracovala také na klinice reprodukčního zdraví v Londýně. V současné době pracuje na Poliklinice I.P.Pavlova v gynekologické ambulanci. Zaměřuje se na podporu přirozeného porodu a za základ kvalitní péče považuje zájem o pacienta a dobrou komunikaci. Pracuje také jako odborný poradce pro televize a pravidelně přispívá do médií rozhovory a články pro širokou veřejnost. V péči o gynekologické pacientky čerpá i z vlastních zkušeností trojnásobné mámy.

Olejové čistící prostředky pro intimní hygienu: Optimální volba pro lepší zdraví vulvy

Olejové čistící prostředky pro intimní hygienu: Optimální volba pro lepší zdraví vulvy

Jak pravděpodobně víte, intimní oblast je citlivý ekosystém, který je třeba pečlivě ošetřovat. Je domovem rozmanité populace dobrých bakterií a kvasinek (také známých jako mikrobiota), které hrají klíčovou roli v udržování pH rovnováhy a bránění infekcím. Tradiční mýdlové čisticí prostředky (ano, dokonce i intimní mýdla!) mohou tuto jemnou rovnováhu narušit, což vede k podráždění, suchosti a dokonce infekcím.

Proč jsou mýdla špatná pro vaši vulvu?

Mýdlové čistící prostředky často obsahují agresivní chemikálie, syntetické parfémy a konzervanty, které mohou odstraňovat přirozené oleje kůže a sliznic a narušovat pH rovnováhu a mikrobiotu. To zanechává intimní oblasti zranitelné vůči infekcím, jako je bakteriální vaginóza a kvasinkové infekce. Navíc sušící efekt mýdla může způsobovat svědění, pálení a bolest obecně, i během nebo po sexu. Olejové čistící prostředky nabízejí jemnou a efektivní alternativu, která podporuje celkové zdraví a pohodu intimních oblastí.

Jaké jsou tedy skutečné výhody intimních čisticích prostředků na bázi oleje?

Uvedli jsme jich několik:

 • Zachovávají přirozenou vlhkost: Olejové čisticí prostředky zadržují vlhkost a zanechávají pokožku a sliznice jemné, hydratované a příjemné.
 • Jemně čistí intimní oblast: Olej je známý tím, že účinně rozpouští a odstraňuje nečistoty a zápach, aniž by narušoval přirozenou ochrannou bariéru pokožky. Je vhodný pro každodenní použití a je méně pravděpodobné, že způsobí podráždění.
 • Podporují celkové intimní zdraví: Díky zachování přirozené rovnováhy pH a mikrobioty v intimní oblasti pomáhají čisticí prostředky na bázi oleje podporovat celkové intimní zdraví a snižují riziko infekcí a nepříjemných pocitů. Zdravé vaginální a vulvární prostředí se lépe brání škodlivým bakteriím.

Shrnutí...

Olejové intimní čisticí prostředky nabízejí jemnou a účinnou alternativu k tradičním mýdlovým produktům pro intimní péči. Zachováním přirozeného pH, mikrobioty a úrovně vlhkosti intimní oblasti podporují olejové čističe celkové zdraví a pohodlí intimních partií. Hledejte produkty speciálně formulované pro intimní použití, bez drsných chemikálií a syntetických parfémů. Také přírodní a organické složky jsou lepší pro vaše tělo - a pro životní prostředí. Začleňte olejové čištění do vaší denní hygienické rutiny pro nejlepší výsledky. Důslednost je klíčem k udržení zdravého intimního prostředí.
 
Takže dámy, je čas se rozloučit s intimními mýdly a přivítat výživnou sílu přírodních a organických olejů pro šťastnější a zdravější intimní zážitek!
 
 
Přínosy každodenní lymfatické masáže krku a dekoltu

Přínosy každodenní lymfatické masáže krku a dekoltu

Jak každodenní masáž skutečně ovlivňuje vzhled krku a dekoltu

Mnoho z nás se snaží udržet si mladistvou a zářivou pleť. Jedním z účinných, ale často přehlížených nástrojů k dosažení tohoto cíle je každodenní lymfatická masáž krku a dekoltu.

Zařazení této rutinní péče o sebe do každodenního života přináší řadu výhod, a to v každém věku. Pokud pochopíte, jak může lymfatická masáž pomoci zpevnit, vytvarovat a omladit krk a dekolt, můžete učinit aktivní krok k udržení přirozené krásy své pleti.

Význam péče o krk a dekolt

Krk a dekolt jsou často první oblastí, na které se projevují známky stárnutí. Tyto oblasti jsou jemné, s tenčí a citlivější pokožkou než zbytek těla. Jsou často vystaveny stresovým vlivům prostředí, jako je UV záření a znečišťující látky, což může vést k předčasnému stárnutí. Proto je velmi důležité věnovat jim péči a pozornost, kterou si zaslouží.

Výhody lymfatické masáže krku a dekoltu

1. Zlepšení pevnosti a tvarování pokožky

Jedním z nejviditelnějších přínosů každodenní lymfatické masáže je její schopnost zpevnit a vytvarovat pokožku krku a dekoltu. Lymfatický systém, síť cév a uzlin, které přenášejí lymfu po celém těle, hraje zásadní roli při udržování zdravé pokožky.

Lymfatická masáž dokáže stimulovat tok lymfy v této oblasti, pomáhá odstraňovat toxiny a přebytečnou tekutinu, snižuje otoky a zajišťuje plastičtější vzhled.

Jemné, rytmické pohyby lymfatické masáže podporují odtok stagnující lymfy, což může vést ke zpevnění a zpevnění krku a dekoltu. To může časem přispět k hladšímu a mladistvějšímu vzhledu.

2. Nárůst kolagenu 

Kolagen je bílkovina, která poskytuje strukturální podporu pokožce. S přibývajícím věkem se přirozená produkce kolagenu snižuje, což vede k tvorbě vrásek a povadlé pleti. Lymfatická masáž může podpořit produkci kolagenu několika způsoby:

 • Zlepšení krevního oběhu: Lymfatická masáž zlepšuje krevní oběh, čímž se do kožních buněk dostávají důležité živiny a kyslík. Tento zvýšený průtok krve může stimulovat tvorbu kolagenu, což pomáhá pokožce udržet si pružnost a pevnost.

 • Lymfatická drenáž: Díky lymfatické drenáži, která odstraňuje toxiny a odpadní látky, může vaše pokožka lépe vstřebávat živiny potřebné k tvorbě kolagenu.

 • Snížení zánětu: Zánět může narušit kolagen v pokožce. Lymfatická masáž může pomoci snížit zánět, chránit a zachovat kolagen v pokožce.

Zařazení lymfatické masáže do každodenní rutiny může přirozeně podpořit tvorbu kolagenu, což vede k mladistvějšímu a pružnějšímu vzhledu.

3. Zlepšená lymfodrenáž

Lymfatická drenáž je klíčovým aspektem lymfatické masáže a má zásadní význam pro celkové zdraví a vzhled vaší pokožky. Lymfatický systém je zodpovědný za odstraňování odpadních látek, přebytečných tekutin a toxinů z těla. Když lymfatický systém funguje efektivně, vaše pleť vypadá zdravěji a zářivěji.

Lymfatická masáž může pomoci zlepšit lymfatickou drenáž v oblasti krku a dekoltu, snížit otoky, tmavé kruhy a záněty. Tím, že lymfatickému systému pomůžete v jeho očistných a detoxikačních procesech, zaznamenáte lepší čistotu pleti a její rovnoměrnější tón.

4. Snížení stresu

Stres může mít významný vliv na zdraví a vzhled vaší pleti. Když jste ve stresu, vaše tělo uvolňuje hormony jako kortizol, které mohou vést k zánětům, vyrážkám a zrychlenému stárnutí. Každodenní lymfatická masáž prospívá vaší pleti nejen po fyzické stránce, ale také podporuje relaxaci a snižování stresu. To může vést ke klidnější mysli a menšímu výskytu kožních problémů souvisejících se stresem.

Jak provádět denní lymfatickou masáž

Nyní, když jsme si řekli o výhodách lymfatické masáže, vám přinášíme jednoduchý návod, jak provádět každodenní lymfatickou masáž krku a dekoltu pomocí Naydaya Zpevňujícího séra na krk a dekolt.

 • Čištění: Začněte s čistou pokožkou, abyste odstranili veškerý make-up a nečistoty. Použijte jemný čisticí přípravek (doporučujeme jemnou Nuori Vital Čistící pěnu), abyste se ujistili, že vaše pokožka je zbavena všech překážek, které by mohly bránit lymfatickému toku.
 • Vezměte Zpevňující sérum na krk a dekolt, sejměte uzávěr a přepněte váleček do polohy ON. Vymáčkněte na váleček trochu zpevňujícího séra na krk.
 • Začněte s masáží: Jemnými tahy směrem nahoru stimulujte tok lymfy. Začněte od spodní části krku směrem k bradě, poté pokračujte po stranách krku a na dekolt. Vždy postupujte směrem nahoru, abyste podpořili odtok vody.
 • Používejte lehké doteky: Tlak by měl být jemný a neměl by způsobovat nepříjemné pocity. Cílem je podpořit pohyb lymfy, nikoli napínat pokožku. Jemný tlak pomůže udržet nerezová kulička.

Opakujte denně: Pro dosažení nejlepších výsledků provádějte tuto proceduru denně, buď ráno, nebo večer, po dobu přibližně 2-5 minut. 

Každodenní lymfatická masáž krku a dekoltu je jednoduchý, ale účinný způsob, jak si udržet mladistvou a zářivou pleť. Pokud tuto péči o sebe zařadíte do své každodenní rutiny, budete mít na dosah výhody v podobě lepšího zpevnění, tvorby kolagenu, lymfatické drenáže a snížení stresu.

Ať už je vám kolem dvaceti, nebo se blížíte k šedesátce, nikdy není příliš brzy ani příliš pozdě začít využívat výhod této přirozené a účinné techniky péče o pleť. Přijměte krásu sebepéče a užívejte si transformačních účinků lymfatické masáže krku a dekoltu.

Vyzkoušejte úžasné Zpevňující sérum na krk a dekolt ještě dnes s kódem DEKOLT10 s 10% slevou!

Reprodukční věk ženy – vliv na vulvární komfort - Mudr. Táňa Glosová

Reprodukční věk ženy – vliv na vulvární komfort - Mudr. Táňa Glosová

Co je reprodukční věk ženy

Reprodukční věk je období v životě ženy, v němž je schopná otěhotnět. Začíná v pubertě, v době, kdy ve vaječnících začínají uzrávat vajíčka a dochází k ovulaci. To může být téměř shodné s obdobím první menstruace, avšak první cykly bývají spíše neovulační a plodnost přichází až měsíce či roky po začátku menstruace.

Období prvních menstruačních cyklů

Období prvních menstruačních cyklů bývá provázeno fyziologickým výtokem z pochvy, který může být vnímán jako něco abnormálního. Je průhledný, hlenovitý, má mírně kyselý zápach, může působit dyskomfort a pocit nadměrné vlhkosti. Neměl by však pálit, svědit nebo zapáchat. Jde o normální projev puberty a je třeba to dívkám vysvětlit. Obvykle odeznívá s nástupem pravidelných ovulačních cyklů. Tam je střídán ovulačním hlenem, který je průhledný, čirý a objevuje se několik dnů před ovulací a při ní, tedy při pravidelném 28denním cyklu zhruba uprostřed. I ten může být vnímán jako nepříjemný. U uživatelek hormonální antikoncepce je ovulace blokována a ovulační hlen se ztrácí. Kolem menstruace může ženu trápit slabé krvácení před nebo po menstruaci, tzv. špinění. Může být projevem normálního cyklu, ale i některých abnormalit, například hormonálních dysbalancí nebo projevem polypu nebo myomu. Špinění mimo menstruaci vyžaduje vyšetření u lékaře, může znamenat například onemocnění děložního čípku. Obtížné je z hlediska péče o vulvu každé období menstruace. Vyžaduje zvýšenou hygienu, ať už jsou používány menstruační vložky, tampony, kalíšky nebo menstruační kalhotky. Krev je živnou půdou pro bakterie a je třeba ji pravidelně odstraňovat, nehledě na to, že pocit nečistoty je nepříjemný.

reprodukční období

Zahájení sexuálního života

Reprodukční věk je také spojen se zahájením sexuální života. První pohlavní styk může být spojen s poraněním panenské blány a celkově být nepříjemný. Nedostatečná lubrikace ve stresu z prvních pokusů o sex může vést také k pocitu vulvárního a vaginálního dyskomfortu. Potíže v intimní oblasti jsou také častější při změnách sexuálních partnerů. Nemusí to hned znamenat sexuálně přenosné nemoci, někdy zkrátka trvá, než si dva partneři na sebe „zvyknou“. Pokud potíže trvají delší dobu, jsou výrazné nebo spojené s bolestmi, je vhodné vyhledat lékaře a na sexuálně přenosná onemocnění myslet. Nemusí jít o nejtypičtější choroby, jakými jsou kapavka a syfilis, existují i méně známé. Patří sem třeba chlamydie, ureaplazmata nebo mykoplazmata. I ony mohou způsobit komplikace. Léčí se antibiotiky a léčit se musí všichni sexuální partneři.

Vaginální a vulvární dyskomfort

Vaginální a vulvární dyskomfort je ale nejčastěji způsoben přemnožením kvasinek a bakterií, což se za klasické sexuálně přenosné onemocnění nepovažuje. Léčí se lokálními antibiotiky. Samotná přítomnost kvasinky a bakterií v pochvě ale vždy léčbu antibiotiky nevyžaduje. Někdy stačí přijmout režimová opatření - upravit způsob oblékání a mytí, někdy změnit kosmetiku nebo prací prášek. Pomoci může i úprava stravy a dostatek pohybu. Někdy je vhodné použít přípravek na úpravu poševního prostředí nebo přidat probiotika, zvlášť pokud jde o problémy navazující na antibiotickou léčbu, která normální poševní prostředí narušila. Některé potíže tohoto charakteru mohou být i alergického původu.

Hygieně intimní oblasti se doporučuje věnovat více pozornosti než běžnému mytí, zvlášť u žen, které uvedenými potíži trpí opakovaně. Někdy stačí vlažná voda a vynechání běžných mýdel, které mají tendenci vysušovat a narušovat běžnou kožní mikroflóru. Řadě žen pomůže změna intimní kosmetiky. Je na místě vybrat si takovou, která vyhovuje, někdy je potřeba vyzkoušet více přípravků, než si žena najde ten „svůj“. Obecně se doporučuje dávat přednost přípravkům na olejové bázi s obsahem přírodních složek.Zklidňují podráždění a pocit dyskomfortu a pomáhají udržet přirozenou ochrannou funkci kůže.

Autorka článku: Mudr. Táňa Glosová

MUDr. Táňa Glosová vystudovala 2.LF UK a od roku 2004 pracuje v oboru gynekologie-porodnictví. Má zkušenosti z velkých pražských klinik (Motol, Bulovka), i z regionální nemocnice Příbram. Pracovala také na klinice reprodukčního zdraví v Londýně. V současné době pracuje na Poliklinice I.P.Pavlova v gynekologické ambulanci. Zaměřuje se na podporu přirozeného porodu a za základ kvalitní péče považuje zájem o pacienta a dobrou komunikaci. Pracuje také jako odborný poradce pro televize a pravidelně přispívá do médií rozhovory a články pro širokou veřejnost. V péči o gynekologické pacientky čerpá i z vlastních zkušeností trojnásobné mámy.

Zpevněte a vytvarujte si krk a dekolt pomocí nejnovějšího přírodního elixíru od NAYDAYA

Zpevněte a vytvarujte si krk a dekolt pomocí nejnovějšího přírodního elixíru od NAYDAYA

Okamžitě zpevněte a vytvarujte ochablou kůži na krku a dekoltu pomocí přírodního Zpevňujícího séra na krk a dekolt od Naydaya s obsahem rostlinného kolagenu a kyseliny hyaluronové.

Každý den se pečlivě staráte o pleť obličeje, pečlivě používáte séra, oleje a SPF, ale na krk se nedostane. Zní vám to povědomě? Tuto chybu dělá celá generace žen, které se v péči o pleť vyznají. Rády ji nazýváme "necklect". 

Proč váš krk potřebuje zvláštní pozornost

Pokud máte pocit, že váš krk začíná ochabovat rychleji než kdekoli jinde, má to dobrý důvod. Krk a dekolt mají tenčí kůži a méně tukových žláz než většina ostatních částí těla. To znamená, že je náchylná k vysušování a dehydrataci. Navíc je tato oblast bombardována parfémy, chemikáliemi a UV zářením.

"Přestože krk a dekolt patří k nejcitlivějším oblastem pleti, snadno se zanedbávají." - Fiona Toomey, zakladatelka společnosti NAYDAYA

Spolu s tím vším je krk a dekolt často problematickou oblastí, protože gravitace nevyhnutelně táhne naše prsa a snaží se nás přimět, abychom zastrčily bradavky do pasu. Tato přirozená síla znamená, že jemná kůže na hrudníku má často pocit, jako by rychle klesala k jihu.Váš krk a hrudník jsou v podstatě stále vystavené a zaslouží si zvláštní péči a lásku.

Neck Glory... let's roll

Stejně jako všechny elixíry NAYDAYA je i Zpevňující sérum na krk a dekolt cíleně navržen tak, aby odvedl svou práci. Nikdo z nás nemá ve svém životě (ani v koupelně) místo pro podprůměrnou péči o pleť.

Aplikátor 2 v 1 na tvarování a zpevnění, který kombinuje výhody masáže s vědecky podloženým krémem na krk.

Zpevňující sérum na krk a dekolt obsahuje kolagen posilující a vyživující složky, které okamžitě zpevňují a modelují krk, linii čelisti a dekolt.

Výhody Zpevňujícího séra na krk a dekolt:

 • Pomáhá okamžitě zpevnit a vyhladit ochablou kůži na krku.
 • Pomáhá zpevnit a rozjasnit krk v průběhu času, s menším ochabováním a vrásněním.
 • Lékařský válečkový aplikátor z nerezové oceli chladí a masíruje pokožku.
 • Složení s unikátními rostlinnými složkami.

Přínosy masáže krku a dekoltu

Přední odborníci na péči o pleť doporučují masáže, které podporují tvorbu kolagenu (bílkoviny v pokožce, která je zodpovědná za její pružnost a pevnost). Díky posílení kolagenu bude vaše pokožka vypadat a působit pevněji.

Tahy válečkem směrem nahoru mohou pomoci pozvednout pokožku na krku a horní části hrudníku směrem nahoru k linii čelisti. Tento pohyb může pomoci omladit povislou pokožku a zároveň pomáhá odstranit odumřelé buňky. Svaly na krku mohou masáží také získat uvolnění.

Zaměřeno na: masážní váleček na krk

Použili jsme váleček z lékařské nerezové oceli, který vám pomůže využít lymfatické masáže relaxačním a uklidňujícím způsobem.

Účinné složky tohoto inovativního krému na krk

 • Akátový kolagen PF je rostlinná náhrada živočišného kolagenu, která se získává z akátu seyal.
 • Matribust je speciálně navržen a osvědčen pro zpevnění a tonizaci krku a dekoltu.
 • Hydrolyzovaná kyselina hyaluronová je forma kyseliny hyaluronové, která byla rozložena na menší molekuly. Díky tomu lépe proniká do pokožky a poskytuje své blahodárné účinky.
 • Omega 9 Ceramid rostlinná alternativa kolagenu, u které bylo v klinických studiích prokázáno, že výrazně zlepšuje pružnost a pevnost pleti.

Jak používat Zpevňující sérum na krk a dekolt

Nejúčinnější produkty péče o pleť jsou ty, které používáme rituálně. Krk je na očích každý den, a proto si zaslouží vaši každodenní lásku a pozornost.

Chcete-li tento krém na krk 2 v 1 zařadit do své každodenní péče o krk, jednoduše:

 • Otevřete víčko.
 • Přepněte váleček do polohy ON.
 • Vymáčkněte trochu krému na krk na váleček.
 • Vmasírujte kuličku na krk a dekolt pohyby směrem nahoru.
 • Vychutnejte si chladivý a uvolňující účinek nerezového válečku.

Vyzkoušejte úžasné Zpevňující sérum na krk a dekolt ještě dnes s kódem DEKOLT10 s 10% slevou!

Rozhovor s Annou Marešovou, designérkou a zakladatelkou značky Whoop de doo

Rozhovor s Annou Marešovou, designérkou a zakladatelkou značky Whoop de doo

Anna Marešová, známá česká produktová designérka, inspirativní žena a zakladatelka vlastní značky intimních pomůcek Whoop·de·doo. S Anničkou jsme se potkaly poprvé před několika lety na festivalu mini, kde měla stánek hned vedle nás a představovala své Venušiny kuličky. Už tenkrát jsme věděly, že jednou budeme chtít mít její krásné produkty i u nás v portfoliu. Máme velkou radost, že od ledna 2024 si u nás můžete koupit právě její ikonické Venušiny kuličky nebo menstruační kalíšky

Prvně jsme se potkaly na festivalu mini (červen 2021), jak dlouho v té době Whoop·de·doo fungovalo? 

Whoop·de·doo mělo premiéru na podzim 2013, takže v tu dobu bylo na světě už 8 let. Toto letí. 

Z jakého popudu jste začala zrovna tento projekt? Proč zrovna ženská intimita?

Byla to moje diplomka a na téma mě navedl můj spolužák Jirka. Už tenkrát se mu líbil můj design (jako bakalářku jsem dělala tramvaj pro Prahu) a mě to téma přišlo velmi nosné a hlavně jsem sama cítila, že by bylo dobré do intimity vnést vkus a eleganci. Netušila jsem, že se tomuto tématu budu věnovat další roky, a že dokonce založím svoji firmu a budu vyrábět. A stále se ukazuje, kolik podtémat do ženské intimity patří. Až mám někdy pocit, že to je bezedné.

Jste nejenom talentovanou designérkou, ale i produkční. Jak zvládáte balancovat mezi 2 určitě časově náročnými profesemi?

Myslím, že těch profesí je ještě mnohem víc. Tím, že jsem začala zcela od nuly a měla jen externisty, bylo potřeba, abych alespoň částečně rozuměla všem procesům a profesím. Ze začátku jsem balila i objednávky i produkty. Někde mám dokonce fotky, jak jsem zavalená prvními balíčky ☺. Mám jednu vlastnost, která může být dobrá, ale nesmí to být na dlouho. Baví mě totiž skoro jakákoliv činnost. Nějaká samozřejmě víc, a nějaká mi taky jde trochu líp, ale když to takhle děláte dlouho, zjistíte, že co vám pekelně nejde, je delegování. A to jsem se učila opravdu hooodně dlouho. A velmi se těším, až se mi podaří firmu překlopit do módu, že se budu moc z větší části věnovat kreativním a strategickým věcem.

Z jiných rozhovorů víme, že jste bojovala s pocitem vyhoření, máte nyní, když jste to tak pěkně zvládla, nějaké tipy, jak tomu předcházet / se s tím vyrovnat?

Myslím, že to je spíš proces, který trvá. Vyhoření taky nezačne ze dne na den. A dostat se z toho může trvat stejně dlouho ne-li déle. Nemám nějaký zázračný recept nebo pilulku na vyhoření. Základem je změnit priority a opravdu se zastavit. U mě to byla ještě jedna věc – dát sebe na první místo a starat se o sebe. O tělo a zároveň i o psychiku a udělat si z toho běžnou věc. Také je důležité dávat energii tam, odkud jí můžete taky dostat zpět. Jinak se vám stane, co mně, vybijou se vám baterky a dobít už nejdou. Mně ten ozdravný proces teď trvá tři roky. To, jak se cítím teď a předtím je nesrovnatelné.

My jsme v Made for Moms na všechno dvě. Vy jste na podnikání sama, máte nějakého mentora/známého, který je Vaší vrbou a pomáhá Vám s těžkými rozhodnutími?

No je to tak, na ta rozhodnutí jsem sama, ale už jsem si zvykla, možná natolik, že už si snad ani nedokážu představit, že by někdo rozhodoval místo mě.

Mám různé lidi na různé věci.  A každá konzultace je pro mě skvělá. Myslím, že i to moje vyhoření souviselo s tím, že jsem na všechnu tíhu sama. Teď ale tu tíhu necítím, a tak se mi rozhoduje o poznání líp, i když je o dost těžší situace, co se týče ekonomiky země, což moje firma velmi citelně pocítila. Takže je evidentní, že dobře vyladěná psychika umí zázraky.

Nedávno jste dosáhla pro mnoho žen velký milník – 40. narozeniny? Změnilo Vás to nějak nebo věk neřešíte? 

No mám pocit, že od té 40. jsem paradoxně přestala ten věk tolik řešit.

Ale obecně mám pocit, že svůj věk řeším tak od 16 let…tenkrát mi přišlo, že jsem na všechno už stará. Hlavně začínat nějaký sport. Když o tom teď přemýšlím, možná to by to způsobeno tím, že od pěti let jsem dělala sportovní gymnastiku a tam jste kolem 16 let už skoro opravdu staří. 

Jaký je váš nejoblíbenější produkt a proč?

Jak kdy, mám ráda všechny naše produkty. Ale kuličky mi připadají top, jednak proto, že pomáhají ženám po zdravotní stránce a pak, že motivují ženy, aby o sebe pečovaly.

Plánujete nějaké novinky?

Plánuju☺ Nechte se překvapit.

Plánujete rozšířit distribuci do zahraničí? (víme, že už jste mimo ČR, ale svět je velký)

Plánujeme, ale není to úplně snadné, v květnu jedeme na veletrh do Barcelony, tak jsem moc zvědavá na reakce potencionálních distributorů.

V čem jsou vaše produkty výjimečné? 

Myslím, že v tom, že byly navrženy ženou pro ženy, se záměrem, aby se s nimi ženy cítily dobře.

A taky design, je to o vzhledu, ale i o funkci. Každý produkt jsme poctivě vyvíjeli a testovali, ať už se jedná o kalíšek nebo vibrátor. Ten má ještě další vychytávky v podobě tří motorů a flexibility.

Všechny produkty mají sametový povrch a jsou celo silikonové. Žádný potažený plast. A také dohlížíme na výrobu. Výrobní proces u všech produktů probíhá v Česku, a tak je jasné, že cena není naše konkurenční položka☺ Ale věřím, že se to vyplatí koupit si kvalitní produkt a myslím, že důkazem jsou i reakce našich zákaznic. A přiznávám, že to je pro mě taky ta největší odměna, když přijde třeba email s tím, že máme nejlepší kalíšek na světě, který fakt funguje.

Máte nějaký sen, který si chcete splnit? Pracovní / cestovatelský?

Mám spíš souhrn takových menších snů a dohromady to dává jeden velký sen, což je žít život takový jaký chci a mezi lidmi, se kterými mi je dobře.

Moc děkujeme Anničce za inspirativní rozhovor a přejeme, ať jí její expanze do zahraničí a plnění jejích snů vyjde na 1!

 

 

Oslava 1. narozenin - tipy na dárky a recept na skvělý dort

Oslava 1. narozenin - tipy na dárky a recept na skvělý dort

První narozeniny vašeho dítěte jsou významným milníkem, který symbolizuje rok plný prvních zážitků, lásky a nezapomenutelných momentů. Při plánování oslavy tohoto jedinečného dne chcete zajistit, aby bylo vše dokonalé, od dárků až po oslavu samotnou. Zde jsou naše tipy na dárky, které rozjasní den vašeho malého oslavence, a nápady na oslavu, které z tohoto dne učiní nezapomenutelnou událost.

Tipy na dárky pro roční dítě

Hračky

 • Edukativní hračky: Vyberte hračky, které podporují učení a rozvoj motorických dovedností, jako jsou stavebnice, tvarové sorterky nebo hudební hračky. My nedáme dopustit na obchod Chytré hračky, kde majitelka Antonie vybírá hračky, které nejenom pobaví, ale i dítě rozvíjejí.
 • Knižní leporela: Představte svému dítěti radost z četby prostřednictvím barevných leporel s pevnými stránkami, které odolají i nejhravějším ručičkám.
 • Kreativní hračky: Velký výběr nejenom kreativních hraček najdete u výhradního distributora francouzské značky Djeco na e-shopu Creammy.

Oblečení

 • Stylové a praktické oblečení: Vybírejte oblečení s ohledem na pohodlí a snadné oblékání. Rozkošné body, overaly a měkké kalhoty nejen že vypadají skvěle, ale jsou i praktické pro každodenní dobrodružství. Znáte Páju a její stylový e-shop Betty Brands? Ne??! Tak to rychle napravte a mrkněte na její unikátní výběr stylových kousků i pro ty nejmenší.

Houpačka

 • Bezpečná dětská houpačka: Houpačka poskytne vašemu dítěti hodiny zábavy a radosti. Ujistěte se, že vyberete model vhodný pro malé děti, který zajistí jejich bezpečnost a pohodlí. My nedáme dopustit na rodinnou značku Utukutu, která je na českém trhu už 10 let. Gábina a její manžel vymýšlí a vyrábí lokální pohybové a balanční pomůcky již pro děti, které dokáží sedět. Na e-shopu má ale i sposutu krásných montessori pomůcek či hraček.

Tip od Gábi: 

"Houpačka je naším bestsellerem. Je tak oblíbená kvůli své rozmanitosti použití a protože je pro děti zajímavá od nejútlejšího věku. Nejdříve jako statická přelézačka a později jako rozpohybovaná houpačka. Roste s dítětem i jeho schopnostmi."
 

Dekorace na oslavu

 • Tématické dekorace: Vytvořte kouzelnou atmosféru s tematickými dekoracemi, které odrážejí zájmy vašeho dítěte nebo jsou v pastelových barvách pro něžný vzhled. Krásnou značku Meri Meri nyní zalistovalo naše oblíbené Creammy a je opravdu z čeho vybírat.

A čím malé jedlíky pohostit? Zkuste náš dort vhodný i pro roční dítě od naší oblíbené foodblogerky a trojnásobné maminky Kačí Smooth and cooking:

Recept na dort vhodný pro roční dítě: Banánový korpus s mascarpone bez přidaného cukru

Ingredience: forma o velikosti 18 cm

Těsto:

 • 100 g hladké pšeničné mouky
 • 50 g mandlové mouky
 • 2 vejce (zvlášť žloutky a bílky)
 • 100 g másla
 • 2 zralé banány
 • 80 g mrkve
 • 1 kypřící prášek

Krém:

 • 250 g mascarpone
 • 120 g zakysané smetany
 • 2  hrsti drtě ovoce sušeným mrazem (maliny, jahody)
 • 1/2 balení ztužovače smetany 
 • pár kapek citronu

Ozdoba:

 • 100 g jahod nebo malin
 • pistácie, jedlé květy, rozmarýn, zvířátka či cokoliv vás napadne

Postup:

Nejprve si vyšleháme žloutky a máslo do pěny.

Mezitím si rozčvachtáme vidličkou banány, které poté do směsi přidáme a vyšleháme.
Pak postupně přidáváme a zašleháváme hladkou mouku, mandlovou mouku, kypřící prášek, na jemno nastrouhanou mrkev.
Nakonec si vyšleháme bílky do hustého sněhu a ten do směsi opatrně zapracujeme.

Pečeme ve formě o velikosti s průměrem 18 cm na 170 stupňů cca 30 minut.

Krém:

Smícháme si mascarpone a zakysanou smetanu, do které buď přidáme ztužovač smetany a vyšleháme nebo přes noc necháme přes plátýnko překapat. Poté do směsi přidáme drť ovoce sušené mrazem a pár kapek citronu.

 
Upečený korpus otočíme vzhůru nohama. Je to proto, že tato strana je hezky zarovnaná a bude se lépe zdobit.
Vychladlý korpus (lepší dělat den předem) podélně rozkrojíme v polovině a rozdělíme.
Dno podnosu lehce natřeme krémem, aby dort neklouzal.
První korpus natřeme jemnou vrstvou krému. Na tu poklademe tlustější plátky jahod nebo maliny.
Přidáme tlustou vrstvu krému, kterou dáváme až k okraji.
 
Přiklopíme druhou vrstvou korpusu.
 
 
Zahladíme do ztracena.
Zbytek krému přidáme na vrch dortu.
 
Ten nakonec ozdobíme. Kačka zvolila téma Na farmě a tak udělala cestu, z pistácií jakoby trávu, přidala rozmarýn a šeřík jakožto stromy a nakonec přidala traktor a zvířátka. 

Nechte vychladit aspoň 3 hodiny v lednici.

Tento dort měl úspěch u dětí, ale i všech dospěláků. Kačka ho nepotřebovala doslazovat, ale kdo s tím měl problém, tak dostal javorový sirup, kterým si svůj plátek pokapal a bylo to prý také perfektní.

Přejeme dobrou chuť a užijte si první oslavu s vašimi nejbližšími!
 
Průvodce menopauzou a perimenopauzou

Průvodce menopauzou a perimenopauzou

Pojďme se seznámit se zákoutími menopauzy a perimenopauzy bez všech těch keců o "zralé dámě", ano?!

Ptala jste někdy své maminky na její zkušenosti s menopauzou? Pokud ano, pravděpodobně jste se setkala s odmítavým zavrtěním hlavy a jejím ujištěním, že "za mých časů jsme o tom prostě nebavily". Pojďme společně bořit zažitá tabu a otevřeně si něco o dalším důležitém ženském milníku řekněme.

Kdy nastává perimenopauza a menopauza?

Zrovna když jste našla svou cestu ke svému tělu, které je tak náročné na údržbu, začne se znovu měnit. Menopauza nastává, jakmile přestanete mít menstruaci 12 měsíců v kuse, ale předchází jí mezistupeň perimenopauzy, kdy hladina estrogenu klesá, ale menstruaci stále dostáváte. Tato fáze může trvat měsíce nebo roky, ale průměrná doba trvání jsou 4 roky.

Perimenopauza obvykle začíná po čtyřicítce, ale může to být už po třicítce. V mnoha případech následuje rychle po letech, kdy jste si pořizovala děti, a proto může být skličující a těžko rozpoznatelná.

Menopauza obvykle přichází mezi 45. a 55. rokem života. Průměrný věk, kdy se u žen objevuje menopauza je je 51 let. 

Co se děje s tělem během menopauzy?

Všichni jistě známe hormon estrogen. Estrogen je hlavní ženský pohlavní hormon, z velké části produkovaný ve vaječnících. Je zodpovědný za tvorbu dětí a naše vrtkavé nálady a stará se o spoustu našich tělesných funkcí, včetně měsíční ovulace (produkce vajíček). Jak stárneme, naše vaječníky začínají produkovat méně estrogenu, a proto se naše zásoby vajíček zmenšují. To je perimenopauza.

V posledních 1 až 2 letech perimenopauzy se tento pokles hladiny estrogenu zrychluje a my můžeme začít pociťovat řadu z příznaků menopauzy.

Menopauza nastává, když vaječníky zcela přestanou uvolňovat vajíčka, což se měří celým rokem bez menstruace. Může se stát, že jste na dobré cestě k jednomu roku bez menstruace a dostanete nečekanou menstruaci, a budete tak muset začít počítat znovu od prvního měsíce. Je to nepříjemné. Nebo vagíny, dalo by se říct.

Příznaky perimenopauzy

Příznaky perimenopauzy může být obtížné rozpoznat, zejména pokud již máte nepravidelnou menstruaci nebo vám perimenopauza začala dříve než většině ostatních. Detail

Zde je kontrolní seznam příznaků, na které je třeba si dát pozor:

 • Návaly horka
 • Únava
 • Nižší sexuální apetit
 • Nepravidelná menstruace
 • Mozková mlha/špatná koncentrace
 • Únik moči při kašli nebo kýchnutí (vyhněte se trampolíně)
 • Naléhavá potřeba močit
 • Problémy se spánkem
 • Výkyvy nálad
 • Vaginální suchost nebo nepříjemné pocity při sexu
 • Svědění kůže
 • Ztuhlé bolavé klouby
 • Zvýšené riziko infekce močových cest nebo afty

Detailní popis příznaků perimenopauzy nejdete v našem článku: 39 příznaků perimenopauzy.

Jak zmírnit příznaky perimenopauzy

I když uznáváme, že tělo se potřebuje měnit, jsme pro péči o sebe. Existují určité věci, které můžete udělat pro zmírnění příznaků perimenopauzy.

Cvičení

Když klesá hladina estrogenu, klesá i hladina našeho dobrého pocitu serotoninu. Můžeme je podpořit pravidelným cvičením. Cvičení má pozitivní vliv na vaši náladu a také podporuje lepší spánek a celkové zdraví.

Zdravé stravování

Je to nejstarší a nejnevyhnutelnější trik. Zdravá vyvážená strava je klíčem k udržení vašeho těla v perimenopauze. Správné stravování vám pomůže udržet nízkou hladinu cholesterolu a zabránit nepříjemným příznakům. Káva a alkohol mohou návaly horka zhoršit, zatímco ovoce a zelenina mohou snížit pravděpodobnost výskytu návalů a nočního pocení.

Meditace

Meditace je stále tím iluzorním pojmem, který lidé plně nevyužívají. V podstatě se jedná o cvičení, při kterém věnujete pozornost aktuálnímu okamžiku a sedíte se svými myšlenkami, aby se od vás nenechaly unést.

Meditace je skvělý způsob, jak zvládat své pocity spojené s menopauzou. Smířit se s tím, že se vaše tělo mění, je stejně důležité jako řešit fyzické příznaky.

Meditace může také podpořit kvalitnější spánek.

Změny ve vaší pochvě

Pokud vás trápí vaginální suchost, podívejte se na náš bestseller - Naydaya Vaginální masážní olej. Je to nádherný přírodní olej pro posílení hydratace, když je tam dole sucho. Zvýšení hladiny vlhkosti vám může zpříjemnit sex a také vám zajistí větší pohodlí po celý den.

Vyhledání lékařské pomoci

Pokud přirozená řešení na zmírnění příznaků menopauzy nestačí, vyhledejte svého lékaře. V závislosti na potřebách vašeho těla je k dispozici několik lékařských postupů.

Pokud si nejste jisti, zda vyhledat pomoc lékaře, naše pravidlo zní: vždy byste měli mít pocit, že máte své tělo pod kontrolou. Pouze vy víte, zda potřebujete pomoc lékaře, abyste dobře zvládli psychické a fyzické příznaky svého těla.

Perimenopauza a menopauza v perspektivě

Každý z vás přichází k tomuto článku s vlastními zkušenostmi nebo problémy s plodností a my jsme k tomu citliví. Víme, že začátek menopauzy může být zneklidňující, osvobozující, matoucí a všechno dohromady, v závislosti na vašem vztahu k mateřství.

Ať už jste matkou, nebo ne, schopnost vašeho těla plodit děti není pro vás určující. Zatímco mít děti je neuvěřitelná součást života, prožívání menopauzy z vás nedělá méně vás - a vy jste drsná bojovnice!